Το ρεκόρ του Κολοκυθά στην πρώτη μεγάλη ευρωπαική πορεία!

You are currently viewing Το ρεκόρ του Κολοκυθά στην πρώτη μεγάλη ευρωπαική πορεία!

Την περίοδο 1968-69 η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του Κ.Κυπελλούχων, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις. Στον πρώτο γύρο μάλιστα οι ‘’πράσινοι’’  συνέτριψαν την αυστριακή Χαντελμινιστέριουμ  με 95-55, έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Γιώργο Κολοκυθά ο οποίος σημείωσε 42 πόντους, ένα ρεκόρ που παραμένει μέχρι σήμερα ως αναφορά τους ευρωπαϊκούς αγώνες του συλλόγου. Η ήττα εκτός έδρας 84-76  δεν έπαιξε κανένα ρόλο…

Στη συνέχεια αφού ξεπέρασαν το εμπόδιο της Μπενφίκα με δύο ”κατοστάρες’ ‘(110-74, 111-70), απέκλεισαν την Νάπολι (Φιντές). Στον πρώτο αγώνα το ”τριφύλλι” ηττήθηκε με 98-61, αλλά στη ρεβάνς οι ιταλοί αποχώρησαν στο …ημίχρονο, μπροστά στο φάσμα του διασυρμού από τις διαστάσεις που έπαιρνε το σκορ.

Στον μεγάλο ημιτελικό ο Παναθηναικός αντιμετώπισε τη δυνατή Ντιναμό Τυφλίδας. Αν και η ομάδα του Κώστα  Μουρούζη κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη στο Παναθηναϊκό Στάδιο μπροστά σε 30000 και πλέον φιλάθλους με 81-67 (με τον Κολοκυθά να σταματά στους 38 πόντους) , η ήττα στη Τυφλίδα με 103-71 στέρησε το δικαίωμα από τον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό…

Στη μεγάλη νίκη με την  Ντιναμό Τυφλίδας την ομάδα αποτελούσαν οι Κολοκυθάς, Πολίτης, Ιορδανίδης, Παναγιωταράκος, Πέππας, Χαϊκάλης, Κυρίτσης, Λεκάκης, Κόνσολας, Κουζούπης

Κυπελλούχος Ευρώπης αναδείχθηκε η η Σλάβια Πράγας, η οποία είχε ηττηθεί στον προηγούμενο τελικό του ’68 από την ΑΕΚ,  επικρατώντας της Ντιναμό με 80-74.